Siemens Acuson NX2

Uživatelská recenze

Celkový dojem

Stacionární přístroj s poměrně velkým monitorem a malým ovládacím pultem. Výpočetní část se sloty na sondy je kompaktní a malá, namontovaná na dobře pohyblivém pojízdném stojanu. Úchyty na sondy jsou poměrně velké a nepraktické a – kdovíproč – vyvedeny v zelené barvě. Monitor má na svojí spodní stěně umístěné držadlo pro snažší manipulaci, které spíše překáží. Na testovaném přístroji jsem prováděl muskuloskeletální vyšetření lineární sondou bez použití doppleru.

Ovládání

Poměrně malý, ale velikostí dostačující ovládací pult s trackballem uprostřed dole a freeze klasicky vpravo dole. Sekundární display není. Trackball je umístěn na mírně vyvýšeném místě a obklopen pěti tlačítky z nichž zaujme tlačítko pro měření vpravo – dobrý nápad. Freeze je označeno symbolem sněhové vločky a vyrobeno z nápadně odlišného materiálu, než jiná tlačíka. TGC je vzadu vpravo a klávesnice vzadu vlevo. Umístění klávesnice v této pozici dnes již pravděpodobně souvisí s tím, že data pacientů jsou většinou načítána z DICOMu. Také proto není využívána k dalším funkcím jak bychom to viděli třeba u Sonoscape a vše je směřováno do tlačítek na pultu. Tlačítka pro registraci pamcientů a pro další pomocné s vyšetřením nepřímo související funkce jsou byla umístěna evidentně tam, kde to šlo. Důležitá rutinně využívaná tlačítka v průběhu „sonování“ pak musíme hledat, pokud nejsme rutinní uživatelé.

Monitor

Velký monitor se spoustou místa, samotný obraz ze sondy je zobrazován na menší ploše s dostatečnou ostrostí. Trochu to nutí přijít blíže k monitoru, ale zase to nedělá dojem rozmazaného vidění, jak jsem pozoroval u některých Samsungů.

Zobrazení – lineární sonda

Obraz, který poskytuje lineární sonda je, dalo by se říci – poloměkký, něco mezi Toshibou a Hitaschi. Penetrace do tkání se zdá být velice slušná a zobrazených nežádoucích artefaktů jsem pozoroval jen velice málo. Také s informačním obsahem obrazu nelze být nespokojen. Výpočetný ry chlo je vysoká, zobrazování na monitoru okamžité.

Závěrečné hodnocení

Pokud mohu vůbec něco soudit dle lineární sondy, jedná se o kompaktní rychlý přístroj s ovládáním, na které je třeba si zvyknout.