Siemens Acuson X150

Celkový dojem

Stacionární přístroj na pojízdném podvozku s LCD monitorem na Dobře stavitelném a polohovatelném ramenu. Manipulace s celkem je snadná. Obraz na monitoru je velký a dobře umístěný. Osvětlení ve tmě je optimální. Dílenské provedení na velmi slušné úrovni. Nastartuje do plného provozu za 1 minutu 57 sekund, vypne se za 35,2 sekundy.

Ovládání

Ovládání je v mnohých směrech odlišné od srovnatelných přístrojů jiných výrobců. Trackball je v předu obklopen pouze čtyřmi tlačítky do kruhu. Freeze je vpravo vpředu v svítí jasně modrým světlem, pokud je obraz „zamrznutý“ svítí o něco více stejnou modrou barvou. Vprostřed jsou dvě řady knoflíků a tlačítek, vzadu a klávesnice a vedle ní vpravo TCM. Klávesnice je osvícena třemi diodami na spodní straně monitoru. Sonda se přepíná pouhým stiskem tlačítka: Transducer. Více rozdílů začneme registrovat až při provozu. Např. pokud stiskneme tlačítko PW dopller, objeví se nám kursor na 2D obrazu, samotné spuštění funkce se pak děje opětovným stisknutím tlačítka PW (tlačítko update nic neudělá)

Zobrazení – konvexní sonda

Defaultní obraz je tvrdší a mírně zrnitý. Je roztažený na větší plochu a proto se zdá, že výtěžnost detailů může být menší. Penetrace je poměrně dobrá. Subjektivně se mi jevilo více artefaktů.

Zobrazení lineární sonda

THI na lineární sondě je lepší nezapínat, sníží frekvenci a přinese pouze silné zhoršení obrazu. Doppler je citlivý. Kontrast na lineární sondě je o něco vyšší než na konvexní. CW doppler se nevyznačuje nejvyšší citlivostí, pw doppler je v tomto směru jen o něco lepší. Penetrace do hloubky není špatná.

Závěrečné hodnocení

Stacionární přístroj se slušným zobrazením a v některých směrech netradičním ovládáním, na které je třeba si zvyknout a ev. vše nejdříve vyhledat v manuálu. Na ergonomii si lze rychle zvyknout, stejně tak jako na větší obraz který díky roztažení na větší plochu vytváří dojem mírné zrnitosti a menšího množství detailů.