Sonoscape S2

Uživatelská recenze

Lepší na stojanu než na přenášení.
Sonoscape S2 vlastním již několik let, tak tahle recenze bude trochu podrobnější.

Kvalita obrazu:
Překvapivě ostrá, realistická. Zde musím vyjádřit velkou spokojenost. 15″ LCD display má slušný kontrast. TGC (gain v závislosti na hloubce) reaguje skvěle! Obraz se dá nakolorovat, barevné odstíny pak vypadají trochu jako omalovánky.

Testovaná sonda: Curved array 2-5 MhZ. I po několika letech nenese sonda téměř žádné známky používání.
Doppler: Spíše hrubě orientační. Plynulý.
Power doppler: Tlačítko je označeno „PDI“. Opět spíše hrubě orientační.
PW Doppler: Plynulý, spíše orientační.
Další funkce: THI – funguje.

Intuitivnost ovládání: Menu vyvoláte tím, že stlačíte otočné kolečko. Kdo k tomuto přístroji přišel poprvé, bude tuto funkci asi nejprve hledat. Také pohyb v menu pomocí tlačítka „audio“ možná trochu potrápí ty, kteří nečetli návod. „Depth“ se nastavuje páčkou místo kolečkem, stejně tak „fokus“. Aspoň neodpadnou jako to „audio“ˇ- (viz vady přístroje, níže). Na nastavení frekvence je třeba jít do menu – to hodně zdržuje. Duální zobrazení je řešené jedním tlačítkem – a musím říci, že doteď mi to stačilo. Bodymarks jsou jednoduché, avšak nepřehledné – ale tak už to bývá. Registrování pacienta je standardní, přehledné i když se tam moc zkazit nedá (možná ano – a to si povíme v dalších recenzích.

Ukládání na disk a vyvolávání obrazu /videa: Pokud ukládáte video, čekáte, v závislosti na délce videa, dlouhé sekundy. A to až tolik, že litujete, že jste to tlačítko stiskli. Přenášení uložených obrazů na USB disk je trochu složitější, ale celkem přehledné.

Ergometrie: Vzhledem k tomu, že se jedná o přenosný přístroj, jsou ovládací prvky přístroje trochu více „nehuštěny“ na menší ploše. Ale to je pochopitelné. Podsvětlení tlačítek do žluta je velmi příjemné. Bohužel nelze nastavit intenzitu poosvětlení. „Freeze“ je dobře umístěno. 2D gain, zde nadepsané prostě „Gain“ je v levé části ovládacího pultu a když díle pracuji s GE, tak si jej pak pletu s Doppler gain umístěné v pravé části vedle „Freeze“. Co oceňuji, je jednoduché tlačítko „Save“ přímo nad „Freeze“.Trackball optimálně citlivý a dobře ovladatelný i v rukavici. Přístroj sám o sobě je poměrně těžký na přenášení. Co ještě zaujme je přímá tlačítková volba PRF, i když ji skoro nepoužívám. Úhly při PW Doppleru se natáčejí jedním tlačítkem – nebudu dále komentovat.
Chybí možnost naklopení displeje.

Stolek: Otvor na odkládání ultrazvukového gelu by mohl být o pár milimetrů větší, Kolečka dobře pohyblivá, stabilita stolku velká. Upnutí ultrazvuku do stolku dvěma šrouby vyžaduje cvik a je poměrně namáhavé.

Výdrž baterie:I po mnoha letech užívání zůstává velmi slušná.
DICOM rozhraní: Netestováno (nepoužívám).

Celkové zpracování:
Tlačítka celkem (viz níže) drží i při častém používání a drží i barva na nich. Umělá hmota je kvalitní, pokud jej trochu vyčistím, tak můj letitý přístroj nepoznáte od nového. A to i po mnohém přenášení a občasném zavadění o futra dveří.

Vady přístroje:
Asi po roce začalo odpadávat otočné tlačítko „Audio“. Při asi každém desátém startu přístroje nenaběhne úvodní obrazovka. Také tato vada se objevila asi po roce provozu. Prodejce / servisní technik nijak nereagoval, ale přiznám se, že jsem je neměl čas „uhánět“.Některá technická data:

 max. frame ratemax. 800/sec
B-módDisplay Gray Scale256 úrovní
 Gain0-255
 hloubka24 cm
chroma (počet)9
Barevný dopplerFrame Ratenad 50/sec
 PRF0.5-5.7kHz
M-módChroma8
 Sweep Speed2, 4, 6, 8 sec/plane
Spektrální dopplerChroma:8
 PW – PRF0.7~5.7kHz
 CW – PRF1-48KHz
PW – Max Velocity Range0.0004-40.9 m/s
 CW – Max Velocity Range0.0013-49.1 m/s