GE Versana Balance

Uživatelská recenze

Celkový dojem

Firma GE se zjevně snažila představit univerzální ultrazvuk použitelný v denní praxi v interních ambulancích, centrálních příjem, vyšetřovnách na odděleních a v podstatě všude tam, kde potřebujete „udělat echo a břicho a ještě vyloučit žilní trombózu“. Musíme uznat, že tohle se povedlo. A protože recenze musí být i přiměřeně kritická, nějakou tu mouchu přeci jen najdeme.

Přístroj je dostatečně robustní a kvalitní dílenské zpracování je znát na první pohled. Monitor je širokoúhlý, výškově stavitelný. Na první pokus jsem však nepřišel na to, ak monitor natáčet do strany a musel jsem hýbat s celým strojem. U takto univerzálního stroje bych uvítal otočný kloub přímo pod monitorem.

Ovládací deska přístroje je tenká, designově zajímavá, matně černá a gel na ní nechává okamžitě stopy. Odstraňování gelu je však zcela bezproblémové. Pojez na kolečkách je zcela plynulý a stroj je velmi lehký, takže se s ním dá výborně manipulovat.

Ovládání

Tlačítka jsou rozmístěna intuitivně, barevný doppler a PW doppler se zapínají stlačením otočného knoflíku, kterým se pak otáčí při dalším nastavování. Stejně tak tolik „šikovné“ tlačítko „B“. Mezi kolíky jsou rozmístěny tlačítka „cw“ a „PDI“ a – trochu utopena.

Při jemně citlivá klávesnice je zakryta hygienickou fólií – docela by mne zajímala její výdrž. Ale jinak výborný nápad.

Sekundární dotykový display mi trochu chybí, ale je vyhrazen pro verzi Premier. Pět ovládacích knoflíků s volitelnou volbou má tedy výstup na spodní část hlavního displaye, nijak zvlášť to nevadí, ale v případě přístroje této cenové kategorie bych přeci jen ten sekundární display tak nějak očekával.

TGC je umístěno po levé straně ovládacího panelu, trochu mi to trvalo, než jsem si na to zvykl.

Reproduktory se nacházejí vpředu za zaoblením ovládací desky (viz obrázek), v pre-setech je hlasitost nastavena velmi nízká a pro nás, kdo jsme zvyklí z „tužkových“ dopplerů zvuk přeci jenom poslouchat to znamená další nastavování navíc (tedy pokud si nedáme práci s nastavením pre-setu – ale kdo z nás si na to ten čas udělá, že?)

Zobrazení – abdominální sonda

Vysoké rozlišení je znát a tvrdý obraz typický pro GE spolu s vysokým kontrastem předává mnoho informací. Intuitivně jsem pociťoval, že obraz prochází složitými softwarovými úpravami, až jsem si občas říkal, zda skutečně vidím to, co tam doopravdy je. Barevný Doppler běhá pěkně, ale oproti rozlišení zde výrazný pokrok oproti starším model od firmy GE (např. Vivid) nepozoruji.

Zobrazení – lineární sonda

Překvapení – a – obrovská spokojenost! Lineární sonda dokáže zobrazit do hloubky cévy i u obézních pacientů stejně tak u pacientů s otoky dolních končetin. Zobrazení povrchových struktur – více než skvělé!

Souhra obrazu a barevného doppleru však příliš nepřekvapuje. Možná proto, že např. Logiq 7 podává obraz z nižším kontrastem, měl jsem dojem, že tam ten doppler ukazoval tak nějak lépe. Stejně tak PW Doppler nepřekvapí. Jas křivky na obrazovce odpovídá nastavení wall filtru a je přesvícena kontrastním obrazem struktur na obrazovce nad ním,

Zobrazení – sektorová sonda

Vzhledem k tomu, že se nejedná o kardiologický speciál, je výstup ze sektorové sondy více než dobrý. Doppler výborný, svižný, přesný. Nevím, zda to bylo nastavení, ale měl jsem dojem, že více než u jiných přístrojů je zde pozorovatelný spontánní echokontrast.

Závěrečné hodnocení

Až na pár detailů se tento stroj určitě povedl. Porovnání cena / výkon si myslím, že je optimální. Všechny výhrady, které k němu mám, jsou subjektivní. Třeba to, že mi sondy připadaly poněkud křehké a intuitivně jsem se např. s lineární sondou bál vyvíjet tlak při kompresi žil. Dovedu si představit používání tohoto přístroje v denní praxi s maximální spokojeností.