Toshiba Aplio 500

Uživatelská recenze

Popis recenzovaného přístroje

K dispozici jsem měl přístroj se třemi sondami: konvexní, lineární a phased array s napojením na DICOM. Provedl jsem na něm vyšetření odhadem několika desítek pacientů. Stáří přístroje jsme nezjišťoval, odhadem 6-7 let (2013).

Celkový dojem

Precizní zpracování je vidět na každém centimetru přístroje. Doba startu je krátká, do plného režimu naběhne do 20 sekund. Pro primární i sekundární display je na přístroji rezervováno maximum místa při zachování příjemně diskrétních celkových rozměrů. Oproti např. Hitashi Preius působí dojmem „více funkcí na menším prostoru! avšak při plném zachování pracovního komfortu.

Ovládání

Ovládací panel je vybaven sekundárním dotykovým displayem, který je k vodorovnému „pultíku“ připevněn v úhlu asi 60°. Ovládací prvky jsou z lesklé umělé hmoty, bílé na bílém podkladu. Trackball je již klasicky uprostřed, freeze vpravo dole. Vlevo dole od trackballu je tlačítko B/W print, což docela překvapuje, protože vývoj tohoto typu musel probíhat již v době existence DICOMu, kdy už muselo být jasné, že toto tlačítko bude časem nevyužité. Gain je posán „2D“ a funguje podobně jako „B“ tlačítko u přístrojů od GE – tedy: otáčením nastavujeme gain a stiskem se vracíme do 2D režimu. Podobně jsou uspořádána tlačítka CDI, PW a M. Sekundární dysplay je vybaven pomocnými otočními tlačítky s volitelnou funkcí, a to dole po ním a po jeho pravé straně – jedná se tedy celkem o 9 tlačítek! Takovéto uspořádání sekundárního dysplaye považuji za výborný nápad, jelikož tlačítka pod dysplayem často nestačí svým počtem a jejich funkce se musí přepínat. Ovládací prvky neoslňují.

Zobrazení

Všechny tři sondy kreslí dobře. U Toshiby Aplio jsem nezaznamenal větší rozdíl v kvalitě zobrazování mezi jednotlivými sondami. Obraz je vyvážený s dobrým prokleslením detailů. Ostrý obraz typický pro GE přístroje mi tu vůbec nechybí a v žádném případě není měkký jako u přístrojů Samsung nebo Hitachi. Barevný a PW doppler je ve velmi dobré kvalitě. Dojem jsem získal tento: k přístroji jsem si pouze sedl, neměl jsem ani potřebu nic nastavovat a veškeré vyšetřování pacientů probíhalo hladce. Zobrazení konvexní sondou je vynikající.

Závěrečné hodnocení

V Apliu 500 najdeme skutečně univerzální přístroj pro použití v denní praxi na oddělení všeobecné interny. Kvalita zobrazení je velmi dobrá na všech sondách a působí vyváženým dojmem.