Mindray M7

Popis recenzovaného přístroje

M7 jsem opakovaně používal na službách na jednotce intenzivní péče. Prováděl jsem s ním jak standardní bedisde vyšetření , např. břicha, dále akutní echoardiografii, opakovaně vyšetření subpleurálního prostoru.

Celkový dojem

Lehký „notebookový“ model s poměrně malým LCD monitorem vhodný jako k bedside vyšetřování na oddělení a/nebo jednotkách intenzivní péče. K provozu na oddělení potřebujete speciální vozík s příslušenstvím, jinak je možné připojit pouze jednu sondu. M7 je vzhledem podobný „černobílému“ modelu DP30.

Ovládání

Jedná se o typický kufříkový / notebookový model. Trackball je uprostřed pultu v mělké prohlubni spolu s neoznačeným tlačítkem Gain. Do půlkruhu vlevo od něj jsou situována tlačítka Set, Update, Measure, F5 a Cursor. Většina nastavování a ovládání se zde děje bohužel na monitoru, intuitivní ovládání, které najdeme u jiných, zejm. větších přístrojů zde bohužel chybí. Tlačítka jsou gumová a často jsme si nebyl jistý jejich stiskem. Zvuková signalizace stisku tlačítka je zde nutná. Tlačítka k volbám zobrazovaným na spodním okraji monitoru jsou rovněž gumová, větší a často jsem nevěděl v které části to tlačítko stisknout. TGC je vpravo od klávesnice. Freeze je klasicky vpravo dole, opět velké a gumové. Nad ním jsou dosti chaoticky rozmístěna tlačítka barevného doppleru, zde označené „Color“ a PW doppleru označené „PW“. Do dalšího půlkruhu, tentokrát jinak orientovaného, jsou vpravo rozmístěna tlačítka M, CW, Power a Dual. Tlačítko „B“ zde nechybí, je ale stejně velké jak ostatní tlačítka, a musíte jej hledat.

Zobrazení

Zobrazení je velmi dobré se slušnou úrovní detailů. Příjemně mne překvapil obraz ze sektorové sondy včetně barevného doppleru, který je živý a zdá se i věrný. Nesmíme však zapomenou na poměrně malý display. PW doppler mne nijak nenadchl, ale použít se určitě dá. Ostrost / měkkost obrazu je nastavena tak akorát.

Závěrečné hodnocení

Tomu, kdo chce Mindray M7 používat na návštěvách a nespokojí se s „černobílou“ verzí, bych jej určitě doporučil. Musí však počítat s případným prohazováním sond. Moje zkušenosti z JIPu jsou trochu rozpačité. Na jednu stranu jsem byl rád za malý kompaktní přístroj, který je možné rychle dopravit a místo a spustit, na straně druhé mi v akutních situacích zdržovala nutnost zorientovat se v poměrně neintuitivním ovládání. Hlavně v případech, kdy je nutné např. změřit pohrudniční výpotek, je nastavování volby měření na monitoru docela na překážku. „Obyčejné“ tlačítko Caliper jsem tu opravdu postrádal. Mám dojem, že M7 vyvíjel IT developer a žádný lékař JIPu mu do toho nemluvil. Jelikož nestále pracuji na více ultrazvucíh, na rutinní práci do ordinace bych si jej asi nevybral. Oproti jiným strojům je totiž ovládání poměrně dosti odlišné.