Menu

Canon Aplio a550

Celkový dojem

Malý přístroj s velkým monitorem, výbornou ergonomií a velmi snadně prostorově nastavitelný. Aplio a550 jsem používal na jednotce intenzivní péče, velmi snadno a rychle jsem jej mohl ustavit u lůžka, start přístroje byl také rychlý a přesto, že jsme jej viděl „naživo“ poprvé, ovládání jsme zvládl během několika desítek sekund. Na tomto přístroji jsem používal pouze sektorovou sondu k echokardiografii.

Ovládání

Ovládání probíhá jak přes ovládací pultík, tak pomocí velkého sekundárního dotykového monitoru. Ovládací pult je bílý a tlačítka hladká lesklá. Dominuje zde velký trackball obklopený dalšími ovládacími prvky. Z nichž však 4 nejsou nijak označeny a vzhledem k tomu, že jsem přístroj používal poprvé a to ještě v akutním případě, musel jsem se rychle zorientovat. Muselo to být ale stylem pokus-omyl. TGC je umístěno v levé části. Před sekundárním monitorem se nachází 7 dalších ovládacích prvků, z nichž 3 zprava jsou netradiční otočně – naklápěcí kolíky, což opět vyžaduje již poučeného uživatele. Freeze je klasicky vpravo dole, další 3 točné knoflíky – 2D, barevný doppler a PW jsou dobře rozmístěny. Barevný doppler je zde označen CDI.

Zobrazení – sektorová sonda

Zobrazení touto sondou je skutečně excelentní. Sonda samotná je menších rozměrů a dobře se drží v ruce. Zobrazení včetně doppleru je rychlé, věrné, vyvážené a slušně kontrastní. Subjektivně jsme měl dojem, že se dívám na preparovaný srdeční sval. Křivka PW doppleru byla vykreslena defaultně červenou barvou, což moc nevadilo, jen při interferenci s osvětlením místnosti jsem si musel natočit jinak monitor.

Závěrečné hodnocení

Zde jsme viděl jeden z nejlepších echo obrazů co se týká kvality zobrazení. Ergonomie přístroje je až na detaily velice dobrá, malé rozměry a výborná manipulovatelnost jej činní velmi vhodným pro akutní medicínu. Dobré je si před použitím přečíst návod….