Canon Aplio a550

Celkový dojem

Malý přístroj s velkým monitorem, výbornou ergonomií a velmi snadně prostorově nastavitelný. Aplio a550 jsem používal na jednotce intenzivní péče, velmi snadno a rychle jsem jej mohl ustavit u lůžka, start přístroje byl také rychlý a přesto, že jsem jej viděl „naživo“ poprvé, ovládání jsme zvládl během několika desítek sekund. Do funkčního režimu nastartuje za 41 sekund a jako první naběhne přihlašovací obrazovka, kde je nutno zvolit buď načtení pacienta ze počítačového systému nebo Emergency ID.

Ovládání

Ovládání probíhá jak přes ovládací pultík, tak pomocí velkého sekundárního dotykového monitoru. Ovládací pult je bílý a tlačítka hladká lesklá. Dominuje zde velký trackball obklopený dalšími ovládacími prvky. Z nichž však 4 nejsou nijak označeny a vzhledem k tomu, že jsem přístroj používal poprvé a to ještě v akutním případě, musel jsem se rychle zorientovat. Muselo to být ale stylem pokus-omyl. TGC je umístěno v levé části. Před sekundárním monitorem se nachází 7 dalších ovládacích prvků, z nichž 3 zprava jsou netradiční otočně – naklápěcí kolíky, což opět vyžaduje již poučeného uživatele. Freeze je klasicky vpravo dole, další 3 točné knoflíky – 2D, barevný doppler a PW jsou dobře rozmístěny. Barevný doppler je zde označen CDI.

Zobrazení – sektorová sonda

Zobrazení touto sondou je skutečně excelentní. Sonda samotná je menších rozměrů a dobře se drží v ruce. Zobrazení včetně doppleru je rychlé, věrné, vyvážené a slušně kontrastní. Subjektivně jsme měl dojem, že se dívám na preparovaný srdeční sval. Křivka PW doppleru byla vykreslena defaultně červenou barvou, což moc nevadilo, jen při interferenci s osvětlením místnosti jsem si musel natočit jinak monitor.

Zobrazení – konvexní sonda

Obraz je poměrně měkký, ale kontrastní, navíc se dá přizpůsobit ve velkém rozsahu.

Zobrazení – lineární sonda

Měkčí obraz se slušným kontrastem. Doppler na této sondě se mi zdá méně citlivý.

Závěrečné hodnocení

Zde jsme viděl jeden z nejlepších echo obrazů co se týká kvality zobrazení. Ergonomie přístroje je až na detaily velice dobrá, malé rozměry a výborná manipulovatelnost jej činní velmi vhodným pro akutní medicínu. Dobré je si před použitím přečíst návod….