Toshiba Capasee II.

Uživatelská recenze

Celkový dojem

Na první pohled působí trochu vratkým až nestabilním dojmem. To dělá provedení v podobě stojanu skládajícího se z podstave dole, sloupku a výpočetní části s monitorem nahoře. Přestože se opticky zdá, že těžiště přístroje je někde nahoře, stabilita není špatná. A vzhledem k menším rozměrům je možná i poměrně snadná manipulace. Ovládací pult je spojen s výpočetní částí, ve které je schován malý počítač a na kterou je namontován další sloupek, na kterém se nachází monitor. Po pravé straně najdeme držáky na sondy a také samostatný přepínač sond tvořený krabičkou se dvěma spínači. Námi testovaný a zároveň vlastněný model má abdominální a lineární sondu

Ovládání

Všechno se děje na ovládacím panelu plus monitor má dva otočné knoflíky pro regulaci jasu a kontrastu plus „externí“ přepínač sond napravo. Velký nepřehlédnutelný knoflík pro gain vpravo a samostatně stojící trackball vlevo dominují ovládacímu pultu a tvoří jasné ergonomické rozdělení. Ovládací pult je nejen tímto velmi přehledný. Vpravo dole je trochu utopené freeze, vlevo dole s ním koresponduje tlačítko na tisk. Klávesnice je vzadu vlevo, TCM vzadu vpravo a před nimi již jen pár voleb a funkcí. A to je asi to hlavní, co můžeme od jednoduššího stroje bez doppleru požadovat.

Zobrazení – abdominální sonda

Jelikož se jedná o starší přístroj, který kromě svého místa v naší sbírce zaujímá funkci náhodného použití, když je zrovna po ruce, naše nároky zůstávají při zemi. Zobrazení je velmi slušné, penetrace do hloubky dobrá, kvalita obrazu však zůstává poplatná roku výroby a kvalitě dlouho používaných sond. Základní zobrazení orgánů je možné, měření celkem intuitivní tiskový výstup na připojenou termopapírovou tiskárnu slušně kontrastní.

Zobrazení – lineární sonda

Trochu nám zde vadí menší rozlišení, špatná penetrace do hloubky. Štítnou žlázu vidíme a změříme úplně bez problémů, cévy kreslí kontrastně a u muskuloskeletárního zobrazení si již musíme trochu pomáhat fantazií. Dovolím si tvrdit, že vyloučení / potvrzení hluboké žilní trombózy na tomto stroji možné je.

Shrnutí

Když odmyslíme rok výroby, tak dobré vlastnosti jsou: dobrá manipulovatelnost, poměrně malé rozměry a celkově slušný výkon. Na orientační bedside zobrazení postačí. Chybět bude určitě doppler. Vzhledem k tomu, že na kvalitě sond se již podepsalo dlouhé používání, hodnocení kvality obrazu je třeba brát s rezervou.