Siemens Acuson S2000

Uživatelská recenze

Celkový dojem

Stacionární přístroj s velkým LCD displejem. Hned na první pohled zaujme několik nevýznamných detailů – netradiční pult s netradičními prvky ovládání, velké držadlo na spodní straně monitoru a zvláštně tvarované držáky na sondy vyrobené ze světlezeleného plastu. Nevím, zda se jednalo o nový designerský přístup, ale zároveň neznám důvod, proč tyto prvky nevyrobit tradičním osvědčeným způsobem. Provedení mi nějak připomíná zvukovou hifi techniku z devadesátých let. Do plného provozu nastartuje za 3 minuty 15 sekund, vypne se za 1 minutu 45 sekund po stisku tlačítka napájení a zvolení „shutdown“. Při provozu pak subjektivně vnímám poměrně velkou hlučnost. Samotná manipulace se strojem jakožto celkem se mi zdá namáhavější, ale jedná se opět o subjektivní povit.

Ovládání

Všechno se děje z ovládacího pultu, kterému vpředu dominuje veliké držadlo spojené s pultem zvláštním plastem, na kterém je umístěn trackball a několik ovládacích tlačítek kolem něj, většina je neoznačených. Pravé neoznačené tlačítko zvětšuje samotný obraz na cellou obrazovku, levé skryje menu v levé části obrazovky. Další ovládací prvky jsou pak umístěny do dvou polokruhů. Za trackballem se nachází multifunkční otočný koflík freeze / gain / cine. Tento knoflík je z poměrně měkkého plastu, působí křehkým dojmem, k čemuž přispívá jeho kulaté plexisklové krytí. Stejně tak netradičně působí dva malé sekundární displeje umístěné na ovládacím panelu uprostřed po obou stranách. Ty jsou modré a při provozu jsou na ich informace zobrazení v bílé barvě. Pro volbu sondy je třeba stisknout tlačítko úplně vzadu vlevo, zvolit „new study“ a v pravé části okna zvolit sondu. Nějak mi zde chybí možnost rychlé volby sondy přímo z ovládacího pultu.

Zobrazení – abdominální sonda

Obraz při defaultním nastavení je poměrně tvrdý a penetrace do hloubky průměrná Na obrazovce se výseč zobrazuje na poměrně velké ploše a na množství detailů si není třeba stěžovat. Diagnostická výtěžnost obrazu se mi zdála dobrá až velmi dobrá.

Zobrazení – lineární sonda

Tvrdší obraz, nižší penetrace, zobrazení detailů celkem uspokojivé, doppler přesný, citlivý. Po zapnutí spektrálního doppleru se původní obraz zpomalí, po stisku tlačítka update zmizí a obrazovce vidíme pouze křivku doppleru.

Závěrečné hodnocení

Netradiční design, složitější neintuitivní ovládání, dobré zobrazení konvexní sondou. Siemens S2000 bych s nevybral jako bedside na nemocniční odělení, ale spíše jako stacionární ve speciální místnosti.